Blog

Několik tipů, jak připravit menarché rituál

Možná máte taky potřebu provést svoji dceru tímto krásným a posilujícím rituálem, který mladé dívce umožní vstoupit do své cykličnosti se zcela jiným vědomím.

Nechci vás unavovat sáhodlouhým textem, protože literatury je k tomuto tématu již dost. Níže tedy uvádím knihy, které se věnují tématu rituálů a menstruaci tak, aby byla vnímaná jako posilující proces. Snažila jsem se sepsat vše, co lze k tématu dohledat, ale možná mi něco uniklo, a tak budu ráda za doplnění. :-) Na konci článku potom přidám několik svých osobních tipů, které vám možná pomůžou předejít nedorozuměním a případnému zklamání.

Nejdříve k literatuře:

Knihy o (ženských) rituálech obecně (včetně kapitoly o rituálu menarché):

Lilia Khnoustnoudtinová, Kateřina Kramolišová:  Novodobé ženské rituály

Barbora Zemanová: Ženské rituály


Knihy o menstruaci, spíše z pohledu matky:

Veronika Lančaričová: Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci

Jane Bennettová: Požehnání, ne prokletí

Kristi Meisenbach Boylanová: Sedm posvátných fází menarché

Miranda Gray: Rudý měsíc


Knihy pro dívky:

Lucia Zamolo: Červená je přece fajn

Shinan Barclayová, Mary Dillonová: Rozkvétající žena

Lucie Harnošová: Deník mámy a dcery

Dana-Sofie Šlancarová: Malá velká cyklická dívka Sára

Petra Šestáková, Vera de Nera: Teena aneb skutečný průvodce pro holky


A moje tipy?

Přestože máte dojem, že menstruace u vás doma není tabu a vy máte poléčena všechna zranění, která v souvislosti s tímto tématem kdy vznikla (a pokud ne, je to především pozvánka pro vás, abyste si rituál menarché dopřála vy sama), o menstruaci běžně mluvíte a za svoji tělesnost se nestydíte, může vás překvapit, jak odtažitá, uzavřená a nesdílná se vaše dcera může stát, když dostane svoji první menstruaci.

Možná si vzpomínáte, jak křehké období to pro mladou dívku je, a zatímco my, matky, již většinou s vděčností vítáme každou menstruaci, která nám připomíná moudrost a dokonalost našich těl, v nichž vznikl život našich dětí, pro 12letou slečnu to většinou není o mnoho více než nepříjemná komplikace.

Velmi se mi proto osvědčilo netlačit a počkat s rituálem, až moje dcery budou skutečně chtít. A bylo to v obou případech několik měsíců, než se se vším, co s sebou menstruace přináší, vyrovnaly natolik, že byly schopné a ochotné oslavovat. Přijde mi moc fajn vyčkat na ten pravý okamžik, mnohonásobně se vám to vyplatí. Jak bude rituál vypadat, by mělo být v režii vaší dcery - můžete si nechat prostor na improvizaci a překvapení, ale je moc důležité, aby se v tom dcera cítila dobře. Zkrátka, aby to byl rituál její a ne váš.

A k čemu takový rituál může být? 

Podívejte se na fotografii mé mladší dcery Hamari na počátku rituálu a na jeho konci. Myslím, že její výraz a energie mluví za vše. :-)

 

 

Pokud se v určitou chvíli přidá i mužský element, který dívku uctí v její kráse a ženskosti, je to pro ni do života dvojnásobná výhra:PS: Hned po rituálu se začalo dít mnoho krásných věcí. Například už druhý den Hani ve škole prezentovala před celou třídou knihu Červená je přece fajn.